Aktualności

Już dziś wieczorem, o godzinie 22:00 rozpocznie się comiesięczna audycja Marka Kwiatkowskiego – Muzyka Elektroakustyczna – którą nadaje oczywiście radio El-Stacja:  el-stacja.pl 

Wśród różnych nagrań będzie także premiera kompozycji  Extreme Elegy of Shadows, która jest jedną z kilku tworzących nowy projekt, Extrēmus. To nasze wspólne dzieło, moje i altowiolisty Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa, będące próbą eksploracji nowych obszarów dźwiękowych za pomocą tego szlachetnego instrumentu oraz elektroniki.

6 czerwca po razu drugi będzie można obejrzeć (oczywiście w Domu Zarazy w Gdańsku) spektakl „Dziwne Rzeczy”, choć tak naprawdę będzie on zupełnie inny niż premierowy – bowiem jest to przecież przedstawienie improwizowane. Do którego będę wykonywał muzykę na żywo, będąc na scenie razem z aktorami. Bilety można nabyć już od jakiegoś czasu: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/165142/Gda%C5%84sk/Dziwne+Rzeczy/

9 maja odbyła się premiera spektaklu Dziwne Rzeczy, improwizowanego przedstawienia z moją muzyką na żywo, łączącego horror z komedią i którego akcja rozgrywa się w latach 80. Na scenie aktorzy: Ola Szulc, Ola Tutajewicz, Krzysztof Gojowy, Krzysztof Kopytek i Mateusz Dymnicki, z moim udziałem jako kompozytora i wykonawcy muzyki, zaś przy konsolecie Tadek Jaśkiewicz.


Miło mi poinformować, że mój wyjazd do Grazu na Sound and Music Computing Conference, która odbędzie się w dniach 7 – 12 lipca w MUMUTH – Haus für Musik und Musiktheater, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas tego festiwalu będę miał m. in. okazję zaprezentować własną kompozycję "VIVA L’autunno", z warstwą wideo autorstwa Remigiusza Wojaczka.

https://smc25.iem.sh/


Pisałem o tym wcześniej, teraz już bardziej oficjalnie – po raz drugi z rzędu będę miał okazję szerzej zaprezentować się publiczności wydarzenia Radiophrenia Glasgow, festiwalu radiowego, który organizuje kolektyw z Glasgow. Odbędzie się on w dniach 7 – 20 kwietnia, a szczegółowy program można znaleźć tutaj: https://radiophrenia.scot/schedule/ - poczynając od 8 kwietnia kolejno będą się pojawiać moje następujące kompozycje: Summa Technologiae - Homo Sapiens, Vanishing Signs on the Sky, Metropolis Balticum / Part 3 – Industry, Metropolis Balticum / Part 6 – Interiors, Waveless Storm oraz Dossier of Oblivion.


W czwartek, 27 marca, oczywiście na antenie Radia UAP, zostanie nadany premierowy odcinek mojej audycji "Spotkania w Audiosferze". Początek o godzinie 19:30. Powtórki w kolejne czwartki, o tej samej porze, a także w soboty o 13:00. A czego posłuchamy tym razem? W pierwszej godzinie zaprezentuję kilka ciekawych utworów elektroakustycznych, zarówno całkiem nowych, jak i starszych. Spróbuję także rozwiązać zagadkę – w którym roku ukazał się pierwszy album z muzyką syntezatorową. A także kiedy nagrano piosenkę, którą w jakimś stopniu można uznać za protoplastę synth popu. Rozwiązanie może być... naprawdę zaskakujące. W drugiej godzinie pojawi się gość, znakomity kompozytor, Krzysztof Wołek, z którym porozmawiamy o jego muzyce, artystycznym rozwoju, a trochę także o przyszłości jaka czeka muzykę. I znów sięgniemy do archiwów, tym razem jazzowych. Mam nadzieję, że będzie to ciekawa audycja i uda mi się w niej zaprezentować coś, czego słuchacze wcześniej nie znali. Zapraszam. Przypomnę jeszcze, że Radia UAP można słuchać tutaj: radio.uap.edu.pl

W najbliższy czwartek, 27 marca, moja kompozycja VIVA L’autunno, na orkiestrę smyczkową i warstwę elektroniczną, wraz ze znakomitym wideo Remigiusza Wojaczka, zostanie wykonana podczas koncertu w ramach AV@CMU 2025. Wydarzenie odbędzie się w Pittsburgh (Pennsylvania), a konkretnie w Kresge Theater, znajdującym się College of Fine Art. Początek o 19:30 czasu lokalnego. Organizatorem jest The School of Music at Carnegie Mellon University.


Wczoraj dotarła do mnie informacja, że po rozstrzygnięciu konkursu na Gdańskie Stypendium Kulturalne Fundusz Twórczy 2025 mój projekt zatytułowany Urbs Memoriarum – dźwiękowy zapis wspomnień gdańskich seniorów uzyskał dofinansowanie w ramach tego programu. Urbs Memoriarum ma być kompozycją muzyczną, o cechach dokumentalnych, dźwiękowym zapisem wspomnień gdańskich seniorów, ujętym w formę impresji elektroakustycznej, łączącej warstwę muzyczną z fragmentami opowieści samych bohaterów, oczywiście ich własnymi słowami. Jak pamiętają Gdańsk z przeszłości, jak zmieniał się na ich oczach, jakie miejsca są dla nich szczególnie ważne, z jakimi wydarzeniami się wiążą. Zebrany w ten sposób materiał zostanie wykorzystany do stworzenia całości, łączącej w sobie słowo mówione, z muzyką elektroakustyczną, partiami instrumentalnymi i nagraniami terenowymi, charakterystycznych miejsc Gdańska, które wiążą się z tymi wspomnieniami.