Aktualności

Pisałem o tym wcześniej, teraz już bardziej oficjalnie – po raz drugi z rzędu będę miał okazję szerzej zaprezentować się publiczności wydarzenia Radiophrenia Glasgow, festiwalu radiowego, który organizuje kolektyw z Glasgow. Odbędzie się on w dniach 7 – 20 kwietnia, a szczegółowy program można znaleźć tutaj: https://radiophrenia.scot/schedule/ - poczynając od 8 kwietnia kolejno będą się pojawiać moje następujące kompozycje: Summa Technologiae - Homo Sapiens, Vanishing Signs on the Sky, Metropolis Balticum / Part 3 – Industry, Metropolis Balticum / Part 6 – Interiors, Waveless Storm oraz Dossier of Oblivion.


W czwartek, 27 marca, oczywiście na antenie Radia UAP, zostanie nadany premierowy odcinek mojej audycji "Spotkania w Audiosferze". Początek o godzinie 19:30. Powtórki w kolejne czwartki, o tej samej porze, a także w soboty o 13:00. A czego posłuchamy tym razem? W pierwszej godzinie zaprezentuję kilka ciekawych utworów elektroakustycznych, zarówno całkiem nowych, jak i starszych. Spróbuję także rozwiązać zagadkę – w którym roku ukazał się pierwszy album z muzyką syntezatorową. A także kiedy nagrano piosenkę, którą w jakimś stopniu można uznać za protoplastę synth popu. Rozwiązanie może być... naprawdę zaskakujące. W drugiej godzinie pojawi się gość, znakomity kompozytor, Krzysztof Wołek, z którym porozmawiamy o jego muzyce, artystycznym rozwoju, a trochę także o przyszłości jaka czeka muzykę. I znów sięgniemy do archiwów, tym razem jazzowych. Mam nadzieję, że będzie to ciekawa audycja i uda mi się w niej zaprezentować coś, czego słuchacze wcześniej nie znali. Zapraszam. Przypomnę jeszcze, że Radia UAP można słuchać tutaj: radio.uap.edu.pl

W najbliższy czwartek, 27 marca, moja kompozycja VIVA L’autunno, na orkiestrę smyczkową i warstwę elektroniczną, wraz ze znakomitym wideo Remigiusza Wojaczka, zostanie wykonana podczas koncertu w ramach AV@CMU 2025. Wydarzenie odbędzie się w Pittsburgh (Pennsylvania), a konkretnie w Kresge Theater, znajdującym się College of Fine Art. Początek o 19:30 czasu lokalnego. Organizatorem jest The School of Music at Carnegie Mellon University.


Wczoraj dotarła do mnie informacja, że po rozstrzygnięciu konkursu na Gdańskie Stypendium Kulturalne Fundusz Twórczy 2025 mój projekt zatytułowany Urbs Memoriarum – dźwiękowy zapis wspomnień gdańskich seniorów uzyskał dofinansowanie w ramach tego programu. Urbs Memoriarum ma być kompozycją muzyczną, o cechach dokumentalnych, dźwiękowym zapisem wspomnień gdańskich seniorów, ujętym w formę impresji elektroakustycznej, łączącej warstwę muzyczną z fragmentami opowieści samych bohaterów, oczywiście ich własnymi słowami. Jak pamiętają Gdańsk z przeszłości, jak zmieniał się na ich oczach, jakie miejsca są dla nich szczególnie ważne, z jakimi wydarzeniami się wiążą. Zebrany w ten sposób materiał zostanie wykorzystany do stworzenia całości, łączącej w sobie słowo mówione, z muzyką elektroakustyczną, partiami instrumentalnymi i nagraniami terenowymi, charakterystycznych miejsc Gdańska, które wiążą się z tymi wspomnieniami.


W czwartek, 27 lutego o godzinie 19:30 zadebiutuję jako prowadzący autorską audycję radiową, która będzie nadawana przez Radio UAP. Jest to stacja związana z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, ale oczywiście można jej słuchać wszędzie – w internecie. Strona radia: http://radio.uap.edu.pl/, zaś od twórców i szefów stacji wiem, że ma również pojawić się w standardowych aplikacjach radiowych. Moja audycja ma tytuł Spotkania w Audiosferze, będzie trwać 2 godziny i oprócz premiery będą także jej powtórki. Generalnie jest to audycja o sztuce, ze szczególnym naciskiem na muzykę. Formuła audycji zakłada, że będzie ona trwać 2 godziny, przy czym pierwszą wypełni muzyka, zaś w drugiej najważniejszym punktem będzie rozmowa z gościem, oczywiście także ubarwiona jakimiś utworami.


Akordeonista Jakub Stefaniak będzie realizował projekt Polish Accordion Works w Conservatoire de la Vallée d'Aoste. Zadanie zakłada prezentację w Istituto Musicale Pareggiato della Valle d’Aosta muzyki akordeonowej polskich kompozytorów. Już 27 lutego o godz. 20:30 w Auditorium Renato Callisto Arnold zabrzmią także moje kompozycje na akordeon z elektroniką, należące do cyklu cyklu Four Sketches for Four Sides of the World, czyli East i North.

W piątek, 21 lutego zagrałem w duecie z Mateuszem Klimkiem improwizowany set w nastrojowej miejscówce – Inaczej niż w Raju – która znajduje się w Gdańsku Oliwie, przy ulicy Arthura Schopenhauera 4. Miejsce jest wyjątkowe, ma szczególny klimat i naprawdę warto je odwiedzić.


Moja muzyka była szeroko prezentowana podczas poprzedniej edycji festiwalu radiowego Radiophrenia, organizowanego w ramach Centre for Contemporary Arts w Glasgow. Po półtora roku odbędzie się kolejna edycja i jak się niedawno dowiedziałem, znów w programie znajdzie się moja muzyka. Zgodnie z informacją przekazaną mi przez organizatorów, w marcu powinien być już dostępny pełny program wydarzenia, które w tym roku odbędzie się w dniach od 7 do 20 kwietnia. Więcej na stronie Radiophrenia 2025: https://radiophrenia.scot/


Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z deemstudio.com bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą zamieszczane na Twoim urządzeniu. Więcej informacji.